Гігієна харчування.

Питание - Походы, восхождения, путешествия

Забезпечення нормального харчування - одна з важливіших умов успішного проведення походу. При цьому треба пам'ятати, що розрахунки, купівля та пакування продуктів харчування - все це повинно бути зробленим заздалегідь, задовго до початку походу.
При організації харчування на маршруті важливе місце слід відвести і порядку поповнення в організмі запасів води. Звичайна добова потреба у воді для «середнього» індивіда складає близько 2.5л; заповнюється вона за рахунок тієї що випивається та води, що міститься в їжі яку з'їсть турист і, частково, за рахунок утворення води при окисленні компонентів їжі. Раціональна організація харчування туриста в поході передбачає, щоб основне поповнення організму водою вироблялося до і після руху, тобто на біваку. Причому найбільш зручний час - ввечері, коли навантаження на серце внаслідок вживання великої кількості води мінімальна. У процесі руху не слід свідомо утримуватися від вживання води при почутті спраги. Проте треба дотримуватися розумну дозування і режим поповнення запасів води.
При складанні меню необхідно враховувати вимоги, пропоновані до продуктів харчування для походу:
1. висока калорійність (приблизно 2500 - 3000 ккал на одну людину в день для пішохідних походів першої категорії складності);
2. равильне співвідношення білків, жирів і вуглеводів - приблизно 1:1:4 (для категорійних походів з гірського туризму - 1:1,5:4,5);
3. наявність різноманітних вітамінів;
4. стійкість до псування при тривалому збереженні;
5. розмаїтість (досягається шляхом застосування різних приправ, соусів, спецій і т.п.);
6. відносно невеликий обсяг і вага (приблизно 800-900 г сухих продуктів для однієї особи на один день походу);
7. висока якість (дотримання контрольних термінів споживання продуктів, зазначених на упакуванні).
Також важливим етапом підготовки харчування є правильне пакування продуктів і транспортування.

Як зберегти продукти в поході
Плануючи похід вихідного дня, з упаковкою не варто сильно заморочуватися, але якщо передбачається тривала подорож, до цього питання слід підійти з усією відповідальністю.
Яким вимогам повинна відповідати упаковка?
- Упаковка повинна захищати продукти від впливу вологи і прямих сонячних променів (герметичність)
- Бути стійкою до фізичних дій (міцність)
- Займати якомога менше місця в рюкзаку (компактність)
Заводська упаковка в більшості випадків не підходить для тривалого зберігання продуктів в поході. Вона недостатньо нетривка, має погану герметичність або ж займає більший обсяг, ніж її вміст.
В похідних умовах, найбільш оптимальним варіантом для зберігання і транспортування, більше підійдуть мішечки з щільної матерії, пластикові пляшки з кришками і спеціальні гермопакети.
Матерчаті мішечки, в порівнянні з поліетиленовими, менше схильні до пошкоджень при транспортуванні, а пляшки дозволяють зручно і надійно зберігати продукти, герметизируя їх після використання. Крім того, для зменшення обсягу пляшки після часткового використання вмісту, її можна сплюснути, стиснути, коротше видалити з неї зайвий вільний об'єм повітря.
На мішечки потрібно нашити зав'язки (щоб вони не загубилися в процесі використання) і написати, що за вміст в них знаходиться.
Отже, розберемо по порядку, як якісь продукти будемо упаковувати і зберігати.
Хліб і хлібобулочні вироби
Щоб хліб менше кришився його потрібно висушити (заодно зменшитися і його вага), а щоб він не намок, упакувати в поліетиленовий пакет.
Після цього сухарі, хлібці, галети, вафлі і т.д. укладаємо в вузькі довгі мішечки з матерії (наприклад, старі панчохи).
Мука
З заводського паперового пакета борошно пересипаємо в поліетиленовий пакет (герметизуємо), який потім поміщаємо в тканинний мішечок. Також можна пересипати її в відповідну пластикову пляшку.
Крупи, бобові, макарони
Для їх герметизації, зменшення крошения і простоти доступу пересипаємо пластикові пляшки.
М’ясні продукти
Зазвичай, для збільшення терміну зберігання, його тушать, сушать, роблять (або купують) готові сублімати і напівфабрикати.
Тушонка
Якщо тушонку купуємо в консервній банці, нічого вигадувати не потрібно, вона і так вже надійно захищена.
Тушонку зі скляної банки витягаємо, проварюємо і перекладаємо в пластикову пляшку з кришкою, що загвинчується, яку попередньо обполіснули гарячою водою (НЕ окропом). Головне щоб шматочки м'яса пролізли в шийку. Зверху заливаємо смальцем або жиром для герметизації.
Навіть якщо потім витягнути її через шийку не вийде - пляшку можна буде просто розрізати.
Крім того тушонку можна упакувати в порожній пакет (тетра пак) від молока (кефіру, і т.д.), також залити зверху жиром і запаяти праскою, надавши верхній частині пакета первісну форму і вставивши в щілину шматок поліетилену.
Тушонку, також, можна пересипати в порожню алюмінієву банку з піднапоїв (кока-кола, пиво), попередньо зрізавши у неї верхню частину. Зверху залити смальцем і помістити в поліетиленовий пакет. Те ж стосується тушонки самостійного виготовлення.
Сушене м'ясо
Сушене м'ясо пересипаємо в пакет і укладаємо в матерчатий мішечок, так воно відмінно збережеться, не вбере в себе інші запахи і не розсиплеться по рюкзаку, якщо порветься поліетилен.
Сублімоване м'ясо
Сублімоване м'ясо пакуємо в пластикові пляшки. Справа в тому, що якщо залишити їх в заводській упаковці або пересипати в мішечки, при необережному поводженні і транспортуванні, вміст мнеться, перетворюючись на потерть.
Сублімату у вакуумній упаковці завадимо в розрізану навпіл пластикову пляшку, краї якої потім вставляємо один в інший. Це робимо для того, щоб надати жорсткості тарі для зберігання, інакше, при порушенні цілісності упаковки, всередину можуть проникнути повітря і волога, окислюючи продукт і швидше приводячи його до псування.
Ковбаса, балик, бастурма
Ковбаса, нехай навіть сиров'ялена і сирокопчена, без додаткової обробки в спеку швидко псується, тому для продовження терміну зберігання, її потрібно з усіх боків змастити олією або жиром і обернути в кілька шарів паперу. Сало, корейка
Ці продукти також загортаємо в папір і обертаємо тканиною або марлею. Змащувати їх маслом немає необхідності, оскільки вони самі містять жир.
В поліетилен їх упаковувати не можна, вони швидко задихаються і починають псуватися.
Паштети
Паштети в основному продаються в жерстяних банках або пластиковій упаковці (в формі ковбаски). З бляшаними банками нічого робити не потрібно, вони і так прекрасно зберігають вміст. Паштети в поліетиленовій упаковці поміщаємо в пакет або матерчатий мішечок.
Молочні продукти і жири
Молоко незбиране і згущене
Ми залишаємо в тій же тарі, в якій воно продавалося (за винятком скляній). Зі скляної тари переливаємо в пластикову пляшку і міцно загвинчуємо кришку.
Сир
Також як і сало, загортаємо в папір і обертаємо тканиною або марлею. Упаковка в поліетилен призводить до швидкого псування продукту.
Олія рослинна
Рослинна олія із заводської тари, яка має ненадійні кришки, переливаємо в пляшки і щільно загвинчуємо. Для кращої герметизації, під кришку підкладаємо шматок харчової поліетиленової плівки.
Масло топлене
Топлене масло переливаємо в пляшку з широкою шийкою (так його простіше дістати ложкою після загустіння), і поміщаємо в целофановий пакет
Риба і рибні консерви
Риба в'ялена, копчена і сушена
В'ялену і копчену рибу змащуємо маслом і загортаємо в кілька шарів паперу, сушену - просто загортаємо в папір.
Риба свіжа
Потрошимо і насухо витираємо серветкою (тканиною). Потім протягом півгодини подв’ялюємо в тіні або біля багаття (підкопчуємо), вставивши в черевце розпірки з паличок. Стежимо за тим, щоб під час в'ялення на неї не сідали мухи.
Після того як риба злегка підв’ялена, набиваємо в черевце, зябра і пащу кропиву або осот. Укладаємо на розкладений по тканині шар осоту або кропиви, перекладаючи травою так, щоб тушки не стикалися одна з одною і загортаємо.
Перед відправленням в похід ретельно перебираємо (видаляючи неякісні, биті, і т.д.) добре миємо, просушуємо і складаємо в матерчатий мішок.
Яйця
Яйця свіжі
Як і свіжу рибу використовуємо тільки в перший день походу або ж в перший день після дозакупки в дорозі.
Яйця розбиваємо і переливаємо в пляшку з широким горлом, яке щільно закручуємо кришкою.
Яєчний порошок
Пакуємо і зберігаємо як борошно: в поліетиленовому пакеті або пластиковій пляшці.
Овочі, фрукти, гриби, горіхи
Перед відправленням в похід ретельно перебираємо (видаляючи неякісні, биті, і т.д.) добре миємо, просушуємо і складаємо в матерчатий мішок.
Овочі, фрукти, гриби сухі
Укладаємо в поліетиленові пакети, а потім в матерчаті мішечки або спеціальні пакети з блискавкою-застібкою.
Горіхи
Зберігаємо і транспортуємо в поліетиленових пакетах або матер'яних мішечках.
Солодощі
Цукор
Із заводської упаковки пересипаємо в пластикову пляшку і щільно закручуємо кришкою.
Шоколад, цукерки
Це відмінне джерело енергії, якої в поході багато не буває. Зберегти їх в первозданному вигляді, особливо в спеку, навряд чи вдасться, але запобігти розтіканню по рюкзаку можна, упакувавши в гермопакет.
Мед, варення
Переливаємо в пластикові пляшки і щільно закручуємо кришки. Аби уникнути протікання, додатково укладаємо в поліетиленові пакети.
Чай, кава, какао, спеції
Спеції, чай і кава
Спеції, чай і каву краще пересипати їх в гермопакети.
Сіль
Взяту в похід сіль ділимо на дві частини: основний запас і видатковий.
Основний запас пакуємо у герметичну упаковку (наприклад, в поліетиленовий пакет), яку додатково поміщаємо в мішечок з матерії. Можна пересипати в пластикову пляшку, кому як зручніше.
Видатковий запас зберігаємо в невеликому тканевому мішечку, який, по мірі витрачання, поповнюємо з основного. Навіть якщо мішечок промокне або набере вологу, у нас завжди залишиться основою запас.

Немає коментарів:

Дописати коментар